אדריכלות נוף ועיצוב גינות

עיצוב גינות מודרניות
גינה מודרנית ים תיכונית כל היתרונות
אפריל 10, 2017
עיצוב גינות מפוארות
עיצוב גינות מפוארות על ידי מקצועניים :)
יוני 11, 2017
עיצוב גינות על ידי אדריכל נוף

אדריכלות נוף היא תחום אינדיבידואלי שכולל את שינוי המבנה פיזי של הסביבה ועיצובה מחדש, תוך תכנון מראש של הנוף, באמצעות ניתוח והערכה של השטח ובדיקת תנאים סביבתיים. תחום זה כולל את שילוב הנוף המלאכותי עם הטבע, שמירה על הסביבה וגישה אקולוגית. תחום זה קשור לארכיטקטורה אך כולל גם את תכנון תשתית הגינון של השטח. אדריכל או מעצב נוף מתמחה בנושאים הקשורים לעיצוב הנוף ועיצוב גינות.

מה כוללת אדריכלות נוף ?

אדריכלות נוף היא תחום משנה בארכיטקטורה, אך יש לה נגיעה גם לתחומי גינון כגון בוטניקה, מדעי הסביבה, אקולוגיה, טופוגרפיה, תחזוקת גנים ועוד. זהו תחום הקשור לתכנון שטחים פתוחים, בשונה מארכיטקטורה הקשורה לתכנון מבנים. אדריכל נוף אינו קשור ישירות לעיצוב השטח. מתפקידו לתכנן את תוואי הנוף החדש "על הנייר" וצוות עובדים מקצועי מבצע את השינויים בשטח לפי התכנון. כדי לבצע שינויים אלה יש צורך בבדיקת פני השטח ובבדיקות נוספות, לפני תחילת התכנון. האדריכל מתכנן את הנוף בהתאם לנתונים ולהזמנת העיצוב על ידי הגוף או הלקוח. ישנם מקרים שבהם לאדריכל ניתנת יד חופשית לתכנון הנוף, במקרים אחרים שעליו לעצב בהתאם להוראות ברורות. לעתים על מעצב הנוף לגייס את הידע המקצועי שלו כדי למצוא פתרון יצירתי לקונפליקט שנוצר בין הצורך ליצירת הנוף מחדש ובין התנאים בשטח ועיצוב הגינות.

הגישה כיום בתחום אדריכלות נוף היא יצירת נוף אסתטי ונגיש המאפשר להנות מהמרחבים הפתוחים והמעוצבים. זהו תחום חיוני בסביבה עירונית, שבה יש צורך בשילוב אלמנטים סביבתיים באזורים אורבניים ובתכנון שטחים ירוקים. תחום זה כולל עיצוב גינות באמצעות תכנון מחדש והתאמה של תוואי הנוף, בין השאר עיצוב אזורים פתוחים כגון פארקים ואזורים ירוקים, תכנון תשתיות עירוניות כגון כיכרות ומדרכות, ועיצוב גינות פרטיות יוקרתיות.

ההיסטוריה של אדריכלות הנוף

גנים מלאכותיים הוקמו לפני אלפי שנים, בבבל, בפרס ובאירופה. הגנים התלויים בבבל נבנו על טרסות והושקו באמצעות מערכת השקייה מורכבת. בסין עוצבו גנים לארמונות מלוכה ולפקידות הגבוהה. סגנון עיצוב הגינות הסיני כולל איזור סגור ומשרה שלווה המעוצב עם אלמנטים כגון סלעים, מפלים, בריכות עם צמחי מים וביתנים. גנים יפניים משמשים מיקרוקוסמוס של הטבע, הם מעוצבים באופן ייחודי באמצעות אבנים ומים. עיצוב גינות תוך תכנון מרשים של הנוף היה מקובל בבתי אחוזות ובתי אצולה באירופה.. עד המאה ה-18 סגנונן של עיצוב גינות והגנים היה מלאכותי וקפדני, בעיקר עיצוב הגן הצרפתי שהדגים את שליטת האדם בטבע באמצעות תכנון סימטרי וגיאומטרי ברור, תוך שימוש בצמחייה לעיצוב הנוף. במאה ה-18 התפתח סגנון הגן האנגלי שמטרתו הייתה ליצור מחדש את הנוף הטבעי – גנים גדולים שנועדו למנוחה ולטיולים שלווים מוקמו בסביבה כפרית, נשתלו בהם עצים שמטרתם לעצב את הנוף, ונוספו בריכות מים מלאכותיות ומבנים שעוצבו כעתיקות היסטוריות. רבים מגנים אלה, שהשתייכו לאצולה ולבעלי אחוזות הם כיום פארקים ציבוריים. בארה"ב התפתח סגנון מקומי שכלל שילוב אלמנטים תעשייתיים ושימוש בצמחייה מקומית. המושג "אדריכלות נוף" כענף ייחודי הוטבע במאה ה-19. החל מסוף אותה מאה נהיית אדריכלות הנוף אדריכלות הנוף מודרנית ופתוחה יותר לרעיונות חדשים, כולל עיצוב נוף אורבני לשמירה על סביבה אקולוגית ירוקה. אדריכלות הנוף של ימינו כוללת סגנונות עיצוב שונים, שילוב נוף הגן עם מבנים ארכיטקטוניים ועם הסביבה הטבעית, תכנון נוף אקולוגי שמאפשר גישה נוחה למבקרים והתחברות לתרבות המקומית או לאירועים היסטוריים.

התאמה מחדש של הנוף

גנים מלאכותיים נבנו גם בתקופה העתיקה מתוך כוונה ליצור מחדש את הסביבה, זה בשונה מההעדפה המודרנית לשילוב ולהטמעת הנוף המלאכותי בסביבה. אבל, המשותף לתקופה העתיקה ולאדריכלות נוף בת-ימינו הוא הצורך לחולל שינוי במבנה הנוף הטבעי. צורך זה התבטא בעיצוב הנוף האנגלי, כאשר הנוף המלאכותי נבנה מחדש, כנוף טבעי, כולל גבעות, חורשות ומבנים עתיקים. כאמור, כיום הנטייה היא להשתמש בתוואי הנוף הקיים ולשלבו בסביבה הטבעית.

ההתאמה מחדש של הנוף מתבצעת בכמה דרכים:

  • יצירת נוף סביב אלמנטים קיימים או הוספת אלמנטים לנוף, כגון צמחייה או אלמנטים של מים.
  • יצירה מחדש של הטבע באמצעות בניית נחל, הוספת גבעה, חלוקה מחדש של השטח.
  • עיצוב מחדש של גבהים וחלוקה לאזורים שונים.
  • הוספת מעברים ושבילים בנוף הטבעי.
  • התאמת הנוף להתנהגות האנושית, למשל תכנון פינות מנוחה, ספסלים, נקודות תצפית על הנוף.
  • יצירת מיקרוקוסמוס בגן, תכנון צמחייה ייחודית או משחקי אור וצל.
  • שימוש בסגנונות עיצוב קיימים, חיקוי של גנים קיימים כגון גן יפני או גן צרפתי.
  • עיצוב הגן על פי אירועים היסטוריים או מאפיינים תרבותיים.
  • בנייה מותאמת להתנהגות האנושית, כגון פינות מנוחה, ספסלים, נקודות תצפית על נוף.

אדריכלות נוף בגינות פרטיות

אדריכלות נוף מיועדת לשטחים פתוחים ומאפשרת לתכנן גינות בגדלים שונים. זהו תחום הנקשר בעיקר לעיצוב גינות יוקרה רחבות ממדים. גנים פרטיים גדולים מאפשרים אמצעים רבים לעיצוב מחדש של פני השטח, הוספת אלמנטים כגון בריכות, מסלעות ושבילים. אבל, ניתן לעצב מחדש גם גינות קטנות, באמצעות שינוי פרופורציות, מיקום חדש של האלמנטים הסביבתיים. באופן הזה אדריכל נוף מתכנן את שטח הגינה הקטן כשטח רחב יותר מבחינה ויזואלית.

עיצוב גינות בעזרת אדריכל נוף

לעיצוב נוף גינה פרטית יש צורך בהשקעה מרובה. התכנון מחדש של פני השטח מתבצע לאחר בדיקת השטח, הן כדי לתכנן את העיצוב והן כדי לגלות בעיות שעלולות למנוע את ביצוע התכנון האדריכלי. כמו כן נכללים בתכנון עיצוב הבית או המבנה והתנאים הסביבתיים. האדריכל מתכנן את הגן בהתאם להזמנה ותוך ייעוץ במקרים שבהם תנאי השטח אינם מאפשרים לבצע את השינוי המבוקש. העבודה מתבצעת באמצעות צוות מקצועי המיישם את התכנון האדריכלי של מעצב הנוף. בכך מסתיים החלק האדריכלי של הקמת הגינה. תחזוקה שוטפת של הגינה או הגן מאפשרת לשמור על הנוף באופן האידיאלי.