גינה מודרנית ים תיכונית כל היתרונות

עיצוב גינות עם אלמנטים של מים ובריכת דגים
עיצוב גינות בדירות גן
מרץ 5, 2017
עיצוב גינות על ידי אדריכל נוף
אדריכלות נוף ועיצוב גינות
מאי 9, 2017
עיצוב גינות מודרניות

עיצוב גינות מודרניות החל כסגנון עיצוב נוף כאשר ארכיטקטים ידועים החלו לעצב גינות פרטיות עם חומרים תעשייתיים כגון מתכת ובטון וחומרי גלם טבעיים וממוחזרים. עיצוב הגינות המודרני בא להחליף את הגנים הפורחים והרוויים בסגנון הגינון האירופאי ואפיינו אותו נוף מעוצב בקווים ישרים, מינימליזם בצמחייה או שתילה של צמחי מדבר וצמחים מקומיים שבין השאר מאפשרת חסכון במים. זהו סגנון שהתפתח באופן אידיאולוגי מההשפעות הסביבתיות של הטכנולוגיה והתרבות האורבנית שהתפתחה במהירות במאה שעברה. בשל השפעות אלו וכדי להימנע מבזבוז משאבים, החלו לתכנן ולעצב גינות פרטיות באמצעות חומרי גלם פרקטיים וצמחייה רב-שנתית עמידה וחסכונית במים

 

לאיזה סגנון עיצוב גינות מתאימה גינה מודרנית?

הפילוסופיה שעומדת מאחורי סגנון העיצוב של הגינות המודרניות קובעת שעל עיצוב גינה להשתלב הן עם ארכיטקטורת הבית והן עם הסביבה. אפשר לתכנן גינה מודרנית באזור עירוני או באזור כפר ופתוח. מכיוון שהעיצוב בבסיסו כולל קווים ישרים ונקיים ומעט צמחיית פרחים ועלווה את הגינות ניתן לעצב כמעט בכל סדר גודל, החל בגינה קטנה ופרקטית ועד גינות רחבות ידיים שמשתלבות עם הנוף והסביבה. כיום משלבים אלמנטים מודרניים בגינות שונות, הן בגינות יוקרה המעוצבות עם מדשאות ענק ובריכות שחייה והן בגינות קטנות שבהן אפשר לשלב אלמנטים מודרניים ומקומיים, ליצירת גינה לתפארת.

 

עיצובים של גינות מודרניות ים תיכוניות

  • גינה מודרנית בסגנון אורבני

עיצוב גינה בסגנון מודרני מתאים מאוד לגינות קטנות ומקסימות. עיצוב גינה דקורטיבי ונוח יכלול חיפוי הקרקע באמצעות דקים ומרצפות אבן גדולות עם שילוב של בהן פינות דשא קטנות וצמחייה ים תיכונית חסכונית. אפשר לזרום עם הסגנון התעשייתי משהו, באמצעות שימוש בחומרי גלם כגון ברזל חשוף המשתלב במבני הגינה, ובטון, שהוא חומר אפרפר ולא אטרקטיבי במיוחד, אך מאפיין אדריכלות נוף אורבנית מודרנית. בטון מאפשר עיצוב מסיבי וניתן לעצב באמצעותו כמעט כל אלמנט גינה – גדרות, טרסות, מדרגות, שבילים, ריהוט גינה ואלמנטים דקורטיביים.

  • גינה מודרנית ים תיכונית שמשתלבת בסביבה

ככל ששטח הגינה גדול יותר הוא מספק אפשרויות לעיצוב גינה מודרנית שמשתלבת בנוף הסביבתי. אפשר לנצל את סגנון העיצוב הים-תיכוני הכולל אבנים וטרסות ולעצב את הגינה עם אבנים וסלעים המעניקים מראה מקומי פראי. כדי להוסיף על שילוב הגינה בטבע הים-תיכוני אפשר לשתול שיחים מקומיים בקרבת המדרגות או הטרסות הסלעיות. הצמחייה המקומית תתפתח במהירות ותעניק אווירה טבעית לגן. שילוב אלמנטים כגון בריכות ומפלים מסלעים טבעיים מוסיפים לאווירה המיוחדת.

  • שילוב צמחייה ים תיכונית

גינה מודרנית ים תיכונית בשילוב צמחייה מקומית כוללת אלמנטים כגון כדים פורחים על גדרות בטון, שתילה בגומחות בנויות, שתילת מטפסים ועוד. אפשר לבחור בעשבי מרפא שמאפיינים גינות ים תיכוניות (רוזמרין, נענע) ולהוסיף גם צמחים מיובאים חסכוניים במים כגון אגבות וקקטוסים המעניקים אווירה מיוחדת לגינה. שתילת עצים מקומיים מוסיפה לאותנטיות של הגינה. מסגרת בטון המקיפה עץ או גינת פרחים תדגיש את המראה המיוחד שלהם. שתילה בפחיות צבעוניות, האופיינית לגינון הים-תיכוני מוסיפה אף היא לעיצוב המיוחד של הגינה. עצים ירוקי עד כגון עצי זית או הדר משתלבים יפה בעיצוב גינות מודרניות ים תיכוניות עם מאפיינים מודרניים.

 

שילוב תאורה לילית בגינה מודרנית

התאמת תאורה לעיצוב גינה מודרנית ים תיכונית מאפשרת להעניק לה מראה קסום בשעות הערב, כשניתן למקד או להחשיך אזורים שונים בגינה. תאורת קרקע נמוכה מאפשרת להדגיש אלמנטים מיוחדים כגון מדשאה קטנה או ערוגת פרחים, כשלתאורה פרקטית של גינה קטנה ומודרנית משתמשים במקורות תאורה הצמודים לגדר המקיפה ומאירים את הגינה כולה. שילוב תאורה לילית עם גינה מודרנית ים תיכונית מאפשר ליצור גינה מקסימה עם צמחייה מקומית, המשמשת הן למנוחה והן לאירוח.