טיפים לשמירת הגינה שלכם במצב מושלם!

עיצוב גינות עם אלמנטים של מים ובריכת דגים
עשרה רעיונות לעיצוב לגינה מהממת
פברואר 27, 2017
עיצוב גינות גדולות
לתכנן גינה עם תקציב מינימלי – טיפים לחסכון
פברואר 28, 2017
עיצוב גינות בבתים פרטיים

יש בעלי גינות שעבורם הצבת כדים פורחים בחצר מעצבים את הגינה באופן מושלם, אחרים מעדיפים גינות שמתוכננות ומטופלות בעזרת גינון מקצועי שמאפשר טיפוח קבוע של הגינה, ויש שמעדיפים לטפח את גינתם הפרטית בעצמם. גם באמצעות גינון חובבני אפשר להגיע לתוצאות מרהיבות, אבל, כדי שהגינה תהפוך למקום נפלא, ירוק ופרחוני כל ימות השנה, חשוב לבצע פעולות מסודרות, החל בגינון קל ועד לטיפוח יום-יומי בהתאם לסוג הגינה, כדי לאפשר לה להישמר במצב מושלם.

 

כיצד מפיקים את המקסימום משטח הגינה? 

שמירה על גינה מושלמת מתחילה כבר בהקמתה:

חשוב לבחור בסוג האדמה והצמחייה המתאימים למיקום ולתאורה הטבעית במקום.

לבחור בסוג הדשא בהתאם לעמידות ולסוג התאורה הנדרש (צל, חצי צל).

לבחור בסוגי אדמה ובמוצרי דישון מחוטאים ובשתילים בריאים.

פעולות אלו יסייעו להקים גינה מושלמת ולשמור עליה לאורך זמן.

 

פריחה מושלמת בגינה 

כשרוצים לשמור על גינה פורחת בכל עונות השנה, אפשר לבחור בסוגי הצמחים המתאימים לגינה הפורחת. לדוגמה, יש סוגי פרחים רב-שנתיים הפורחים כל השנה (כגון גרניום) ויש שפורחים באופן עונתי מפיקים פריחה יפהפיה ואז קמלים (אמנון ותמר). צמחים רב-שנתיים פורחים בדרך כל באופן עונתי אך לשנים רבות.

כדי לעצב גינה פורחת כל השנה כדאי למקם את הצמחים בהתאם לאופן הפריחה שלהם – את הפרחים החד-שנתיים כדאי לשתול במיקום המושך את העין, מכיוון שהם יוצרים פריחה מרהיבה מומלץ לשתול אותם באזורים שבהם רוצים ליצור מראה מרהיב. פרחים אלה (כגון בשמת או פטוניה) ממלאים את הגינה בפריחה גם כשהם נשתלים בכדים ובאדניות. הם יכולים להזריע ולפרוח שוב בעונה הבאה.

צמחים רב-שנתיים (כלנית, רקפת, יקינתון) שפורחים באופן עונתי אך לשנים רבות ימוקמו באופן שמדגיש את פריחתם בעונה.

חשוב למקם צמחים עם פריחה גבוהה (כגון שיחים או ציפורי גן-עדן) באופן שיבליט אותם אך לא יסתיר את שפע הפריחה המתפרשת בגינה. לתכנון הצמחייה ניתן להסתייע במעצב גינות.

 

פרחים שמתפשטים ומתפשטים 

צמחים משתרעים (אוזן דב, סלסלי כסף, יהודי נודד) יכולים להעניק מראה מרהיב לגינה ולמסלעות וגם שיחים מטפסים כגון בוגנוויליה שמעניקה מראה מרהיב לסככות. אבל, צמחים אלה יכולים להתפשט באופן לא מבוקר ולכסות שטחי קרקע המיועדים לצמחים אחרים.

כדי למנוע התפשטות לא מבוקרת של הצמחייה רצוי לבצע גיזום מבוקר שמאפשר לעצב את הצמח המתפשט אך מונע את פלישתו לאזורי גינה נוספים.

צמחים מתפשטים אפשר לשתול בעציצים תלויים וכך לעצב את הגינה תוך אפשרות לשליטה באופן ההתפתחות של הצמח.

דשא הוא סוג נוסף של צמח משתרע המתפשט על הקרקע. אפשר להגביל את נטיית ההתפשטות שלו באמצעות קיצוץ שולי המדשאה. אפשר להוסיף וחסום את התפשטות הדשא באמצעות הקפת המדשאה בתעלה דקורטיבית שבה מפזרים חצץ או חלוקי נחל קטנים.

 

תחזוקת שבילי הגינה 

חשוב לתחזק את שבילי הגינה באופן קבוע הן כדי לשמור על העיצוב שלהם והן כדי לאפשר גישה נוחה לאזורי גינה שונים.

כאשר בוחרים בשביל מאבנים טבעיות רצוי לתכנן אותו באופן שלא יגרום לשקיעת האבנים באדמה לאחר זמן.

גם את התוספות המרהיבות לשולי השביל כגון גדרות קטנות, פרחים ותאורת קרקע לאורכו יש לתחזק.

 

טיפול בקרקע וצפיפות הצמחייה

כדי לגדל גינה מושלמת יש להתאים את סוג הקרקע ולדשן כל צמח בהתאם לאופן הגידול הספציפי.

ערוגה הכוללת שלל סוגי צמחים היא מראה מרהיב אך ישנם כמה פרטים שחשוב להקפיד עליהם כדי לאפשר לפרחים להתפתח – חשוב לא לצופף מדי את הצמחים ורצוי לשתול אותם במרחק המתאים לסוג הצמח.

נקודה נוספת היא סוג הקרקע שמיועד לצמחייה המעורבת. לצמחייה כזו נדרשת התאמת כל הנתונים הנוגעים לאופן גידול השתילים השונים, מה שיכול להקשות על הגננים החובבים את התחזוקה השוטפת.

גנן חובב שרוצה ליצור ערוגה עם פריחה מגוונת יכול להתייעץ עם מומחה לגינון על סוגי הפרחים שניתן לשתול באותו סוג קרקע כאשר ניתן לגוון את הפריחה באמצעות שתילה בערוגה של פרחים בני אותו זן אך בגוונים שונים.

 

השקיית הגינה 

השקייה בצינור מתאימה לגינות קטנות, אך לגינות בינוניות וגדולות יש צורך בהתקנת מערכת השקייה שמטרתה היא לספק מים באופן ממוקד ובכמות ובתכיפות המתאימים לכל סוגי הצמחיה.

חשוב לזכור שהשקיית צמחי הגינה באופן שאינו מתאים מבחינת הכמות או התכיפות תגרום לפגיעה בשורשים או להתייבשות.

 

בחירת כלי הגינון לגינה המושלמת 

כדי לשמור על הגינה מושלמת חשוב להשתמש בכלי גינון איכותיים שאינם פגומים מכיוון שכלים קהים עלולים להזיק לגינה ולפגום בצמחייה. לדוגמה, מזמרה קהה פוגעת בענפים הגזומים, וכדי לוודא חיתוך נקי של הענפים יש להשתמש בכלי גינון חד, גירוף במגרפה פגומה אינו מאפשר לאסוף כראוי עלים ופסולת המכסים את הקרקע.