לתכנן גינה עם תקציב מינימלי – טיפים לחסכון

עיצוב גינות בבתים פרטיים
טיפים לשמירת הגינה שלכם במצב מושלם!
פברואר 27, 2017
הסיבות להקמת גינה פרטית
מהן הסיבות להקמת גינה פרטית?
פברואר 28, 2017
עיצוב גינות גדולות

בניית גינה עם תקציב מינימלי צריכה להתבצע עם תכנון קפדני מראש. אמנם המטרה היא חיסכון בהוצאות אך ישנן נקודות חשובות שלא רצוי לוותר עליהן בתהליך התכנון גם אם הן כרוכות בעלויות מסוימות. חשוב לשקול את השינויים שיתחוללו בגינה מרגע הקמתה ועד לקליטת והתפתחות הצמחייה מאחר שלכל שלב בתהליך נדרשת השקעה לצורך השגת התוצאה הרצויה. לכן רצוי לכלול בתקציב הראשוני של הגינה את הקמת התשתיות החסכוניות ואת בחירת הצמחייה המתאימה, כדי למנוע בזבוז במשאבים.

בכל תכנון של גינה עם תקציב מינימלי יש לשקול את העלויות הדרושות להקמה ולתחזוקה מול עיצוב שמתאים לטעם האישי. הדרכים לתעל ולהפחית בהוצאות הגינה הן שימוש במשאבים הטבעיים של השטח (גודל ותוואי השטח, הצמחייה, סוג הקרקע, תאורת השמש הטבעית), והשנייה היא חיסכון במשאבים שאותם רוכשים לצורך תכנון וטיפול בגינה (תשתיות השקייה, רכישת הצמחים לשתילה, הוצאות הגינון השוטף). יש לזכור שככל שנדרשים יותר שינויים בשטח כך נדרשת יותר השקעה בעלויות. אם שטח הגינה כולל גבעה קטנה או מסלעת אבנים, עצים או צמחיית נוף טבעית אפשר לחסוך בעלויות באמצעות שילובם בעיצוב הגינה החדשה. 

 

עיצוב (תכנון) גינה בתקציב נמוך – על מה לא לוותר 

הדברת הקרקע מצמחים מתפשטים לפני השתילה – חשוב לסלק צמחים מזיקים באמצעות ניכוש וניקוי הקרקע ולהדביר אותם עם חומרי הדברה סלקטיביים שאינם מזיקים לצמחי הגינה.

תכנון החלחול והניקוז של המים – חלחול רב של מים באדמה אינו מועיל לצמחים ומכפיל את הוצאות ההשקייה. יש לווסת את החלחול של המים באמצעות בחירת האדמה המתאימה, התקנת יריעות גיאוטכניות שמונעות חלחול מוגזם של המים או חיפוי האדמה באבנים ובחומרים אורגניים. מאידך גיסא, יש חשיבות רבה לניקוז המים בגינה, מכיוון שניקוז לא יעיל גורם להצטברות מים ולנזק לשורשי הצמחים. 

תאורה טבעית – כדי שהצמחייה תתפתח בגינה דרושה תאורה טבעית של כמה שעות ביום. כאשר הגינה מוארת באור שמש שעות רבות ביום אפשר להקים סככה להגנה על הצמחים או לשתול צמחים מדבריים. הקמת גינה באזור מוצל מגבילה את סוגי הצמחים המתאימים לשתילה. במקרים כאלה אפשר לתכנן גינה מחופה שבה אפשר לשתול צמחי צל באדמה או בעציצים.

 

הקמת תשתיות מתאימות 

ישנן גינות שדורשות השקייה מעטה ואפשר להשקות אותן באמצעות משפך גינה או צינור, אבל בדרך כלל נדרשת לגינות השקייה רבה יותר. התקנת תשתית מבוקרת מאפשרת להשקות את הגינה בהתאם לצורך ללא בזבוז נוסף של מים. התקנה של תאורה לגינה כרוכה אף היא בתכנון מראש. חשוב להתאים את מקום התאורה למבנה הגינה אבל גם לאפשר שינויים חסכוניים במיקום גופי התאורה (לדוגמא דורבנות או מתלים ניידים לנורות לד). תכנון מראש של התשתיות כולל אמצעי הגנה על כבלי וצינורות המערכת ( שרוולים, תפסים ועוד).

 

בחירת צמחיית הגינה 

המטרה של שתילת צמחיית גינה היא יצירת סביבה ירוקה ובריאה – יש להביא בחשבון שככל שהצמחייה נקלטת יותר בגינה, כך נדרשת פחות השקעה בגינון ובהוצאות הטיפול בצמחים. באופן עקרוני, צמחייה מקומית עמידה יותר כאשר בחירה בצמחייה הדורשת תנאי גידול ואקלים מיוחדים מחייבת השקעה נוספת בתחזוקה. אפשר לשתול צמחים חסכוניים שנקלטו בארץ כגון צמחי האגבה והקקטוס ושיחים עשבוניים שאינם דורשים כמעט טיפול או השקייה.

 

תכנון נוף הגינה 

האמצעי הטוב ביותר לתכנון נוף הגינה הם הצמחים עצמם. לתכנון גינה חסכונית יש לשקול את התועלת האסתטית שאפשר להפיק מהצמחים מול הצורך בתחזוקה השוטפת ובהשקעה בגינון. אפשרות חסכונית ודקורטיבית היא שילוב אלמנטים לא יקרים כגון אבנים ועיצובים ממוחזרים שהצמחייה משתלבת בהם בטבעיות. הוספה של ואבני חצץ או חלוקי נחל לפינות ריקות בגינה יוצר פינות מקסימות. אפשר לשלב כדים או עציצים מחומרים ממוחזרים שבהם שותלים צמחייה חד-שנתית או רב-שנתית. שתילת שיחים לאורך הגדר מעניקה לגינה מראה יפה בעלות נמוכה אך יש צורך בתחזוקה ובגיזום בהתאם לעונה. צמחים משתרעים נקלטים תוך זמן קצר ויכולים לכסות שטחי אדמה גדולים, החיסרון הוא הצורך להגביל את התפשטותם. תכנון יעיל של שטח הגינה יאפשר לשלב את הצמחייה באופן שדורש מינימום תחזוקה במקסימום תועלת. 

 

לתכנן את הגינה קצת אחרת 

אמנם חיפוי הגינה באמצעות אבנים או חומרים אורגניים כגון עץ מאפשר לחסוך בהשקייתה אך אינו מותיר מקום לצמחייה, אבל בשטחים המחופים אפשר לשלב צמחים דקורטיביים, פרחים מרהיבים ועוד ועם תכנון נכון של השטח והתאמת ריהוט גינה חסכוני אפשר ליצור גינה קסומה הדורשת מעט תחזוקה ומחזירה בפריחה מרהיבה. פתרון ירוק לשטח גינה מחופה הוא שתילה מעל הקרקע, בכדים, באדניות או בעציצים ממוחזרים. עיצוב גינה קטנה ומקסימה מתאפשר באמצעות צמחייה תלויה או גינון במיכלים. במקום שבילי גינה מהוקצעים אפשר לפזר אבנים טבעיות, לפזר ביניהן חיפוי קרקע או לשתול ביניהן צמחים משתרעים – יש לתכנן את המרחק בין אבני המדרך באופן שיאפשר מעבר נוח. כיסוי מבני גינה בצמחייה מטפסת היא דרך חסכונית נוספת לעיצוב גינה מרהיבה. אמנם לצמחים מטפסים נטיית התפשטות אך אפשר לבחור בשיח המתאים לכיסוי סככה או מבנה חסכוני שכיסוי הפריחה הופך אותו לאלמנט גינה מרהיב.

 

הדברה טבעית וחסכונית 

חשוב לבחור בהדברת מזיקים ירוקה שאינה פוגעת באיזון האקולוגי של הגינה. צמחי תבלין, שיחי דפנה, כובע הנזיר וצמחים נוספים יכולים לשמש מרחיקים טבעיים לחרקים. וכמו כן, ישנם מדבירי גינה טבעיים כגון חיפושיות משה רבנו ושממיות, שמבצעים הדברה של כנימות וחרקים ללא תשלום כלל.