מדוע חשוב לתכנן גינה

גינות יוקרה מעוצבות
מהן גינות יוקרה מעוצבות
פברואר 26, 2017
תכנון שבילי גינה במגוון דרכים
תכנון שבילי גינה במגוון דרכים
פברואר 26, 2017
מדוע חשוב לתכנן גינה

לכל אחד יש חלום על גינה פרטית משלו, אך כיצד מגשימים את החלום? ובכן, כדי שגינה אכן תהווה טריטוריה ירוקה ופרטית יש לתכנן את תוואי השטח, על מנת שיתאים לשמש כמקום לגינה הנחשקת. תכנון  מתחיל בהעלאת רעיונות עיצוב אישיים של שטח הגינה. לאחר מכן יש לבדוק את אפשרויות היישום בשטח ולעצב אותו בהתאם לתוכנית. בתהליך זה חשוב להיעזר בחברה לעיצוב גינות, שהופכת תכנון 'על הנייר' למציאות בשטח תוך חישוב כל הפרמטרים הדרושים לכך.

 

התאמת השטח והצמחייה של הגינה

עיצוב ותכנון מקצועי של גינות כוללים את כל החישובים שהופכים את הגינה לפינת חמד ולמקום הגידול של צמחייה מרהיבה. תכנון גינה כולל נתונים כגון מרחקה מבית, שטח הקרקע המיועד לגינה והתאמתו לתוכניות הגינון. יש לתכנן מראש את נוחות הגישה, לקבוע את מיקום מתקני הגינה והשבילים, ולהתאים את מערכות ההשקייה, החשמל והתאורה לנוחות המקסימלית (לרוב באמצעות מערכות אוטומטיות). חשוב להביא בחשבון את מערכות הניקוז המאפשרות שמירה על קרקע בריאה המתאימה לגידול צמחים.

גם את הצמחייה יש להתאים מראש ולקבוע את מיקומה לפי פרמטרים כגון סוג הקרקע, התאורה הטבעית, תנאי מזג האוויר ועיצוב הנוף. כאשר שטח הגינה לא מאפשר את העיצוב המבוקש, ניתן לשנות את תוואי הנוף או להתאימו מחדש על מנת לגדל צמחייה מסוג מסוים.


תכנון חלוקת שטח הגינה

יש המעדיפים גינה פרטית מוצפת בפרחים ובצמחים ויש שמעוניינים בגינה מינימליסטית. תכנון מראש מאפשר את הגשמת הגינה בהתאם לתנאי השטח, אם שתילה של מדשאה, שיחים ופרחים ואם עיצוב שטחים ריקים שבהם לא נשתלים צמחים.

הקמת גינה כוללת פינוי שטחה מעשבים ומפסולת, טיוב הקרקע, בניית המתקנים ושתילת הצמחייה. לפני השתילה יש להתאים את סוג האדמה. התהליך כולל את טיוב הקרקע לקליטת הצמחייה, ובמקרים אחרים הוספת שכבות אדמה המתאימה לכך.

 

תאורה טבעית ומיקום הצמחייה

צמחי גינה זקוקים בדרך כלל לאור שמש. ללא תאורה טבעית קשה לגדל צמחייה יפה ופורחת.

חשוב לתכנן את מיקום הצמחייה בהתאם לתנועת השמש, לא לשתול צמחייה הזקוקה לשמש מרובה בקרבת עצים מטילי צל, כן לשתול צמחיית צל באזורים מוצלים.

כאשר בוחרים במדשאה טבעית, חשוב לבחור בסוג הדשא המתאים מאחר שסוגי דשא מסויימים זקוקים לפחות אור שמש אחרים


תכנון מראש של צמחיית גינה 

גינה פורחת היא מראה מלבב עין ובנוסף, מעשירה את האוויר בחמצן.

חשוב לתכנן את הצמחייה המתאימה לטעם האישי ולסגנון העיצוב של הגינה.

פרחים: שתילת צמחים חד-שנתיים מאפשרת מרבדי פריחה מרהיבים אך חד פעמיים, בעוד שצמחים רב-שנתיים פורחים בדרך כלל בעונה בלבד, אך מעטרים את הגינה שנים רבות.

עצים: העצים מחולקים לעצים נשירים המשירים את העלים, ולעצי עד שאינם משירים. כאשר שותלים עץ יש להביא בחשבון שעצים קטנים גדלים בתוך כמה שנים. לכן חשוב לשתול עצים במרחק המאפשר מרחב מחייה ליתר הצמחייה, ולא במקום קרוב מדי לבית, היכן שהשורשים עלולים לפגוע במבנה.

מטפסים: גם לשיחים מטפסים תכונת השתלטות אך הם מהווים גדר חיה ירוקה ויפה. חשוב לבחור בסוגי המטפסים המתאימים לגינה. חלק מהמטפסים רעילים ואחרים מושכים חרקים כגון דבורים.


תכנון גינה שמספק פתרונות

אין ספק שאפשר להפוך כל גינה לגן עדן פרטי ומלבב אבל לכך יש צורך בתכנון מראש של השטח. עיצוב מתוכנן של הגינה מאפשר מציאת פתרונות חסכוניים, מספק תכניות לאמצעי גישה ואת תכנון תוואי הצמחייה בהתאם לטעם האישי. ניתן  להתייעץ עם חברת עיצוב גינות על אפשרויות ההתאמה של הגינה הפרטית.