מהן גינות יוקרה מעוצבות

עיצוב גינות מחוץ לקופסא
עיצוב גינות מחוץ לקופסא
פברואר 26, 2017
מדוע חשוב לתכנן גינה
מדוע חשוב לתכנן גינה
פברואר 26, 2017
גינות יוקרה מעוצבות

גינות יוקרה מעוצבות הן משאת נפש של רבים החושקים בגינה פרטית יפהפייה המעוצבת לפרטי פרטים. גינות יוקרה משתרעות בדרך כלל על פני שטחים רחבי ידיים. הן מעוצבות כמיקרוקוסמוס שמשקף את העולם האידילי ומהוות מקום מפלט קסום מטרדות היומיום. גינות אלו מתוארות פעמים רבות כיצירות מופת או כגן עדן ומוזכרות ביצירות אמנות שונות.

במזרח ובאירופה עיטרו גינות מפוארות ארמונות ווילות של בעלי אמצעים. חלקן הפכו לאתרי תיירות או לגנים ציבוריים. כיום, הגדרת גינות יוקרה מתייחסת בעיקר להשקעה ולעלות של תחזוקת גינות אלו שהן לרוב רחבות ידיים בשטחן, אך גם גינות קטנות יחסית אבל מושקעות מאוד נכללות בהגדרה. לאלה שבידם האמצעים להקמת גינות יוקרה מתאפשר לתכנן  את הנוף באופן שהוא מעבר לסטנדרטי – ליצור מחדש את הסביבה, לחרוג ממסגרות, לגדל צמחייה ייחודית, ולהפוך את הגינה לעולם בפני עצמו.

 

עיצוב מחדש של הנוף

הקמת גינות יוקרה מתחילה לרוב בתכנון מחדש של פני שטח נרחב. גינות אלו כוללות גדרות רחבות ידיים, מדשאות ענקיות, פרגולות ובריכות נוי המפוזרות בשטח. האיזור מעוצב מחדש באמצעות בנייה מלאכותית של טרסות, גבעות ומקווי מים וחורשות מלאכותיות.

 

לגינון היוקרתי סגנונות שונים, חלקם משקפים את הטבע וחלקם את מעשי האדם. הגינון כולל יצירת סביבה טבעית לצמחייה, שתילה גיאומטרית של פרחים ושיחים, עיצוב עצים ושיחים באמצעות גיזום, יצירת מרבדי צבע ופיסול נוף. בגינות אלו נוהגים לטפח צמחים מיוחדים, אם עצים ושיחים שנרכשים ומועברים ממקום גידולם או צמחים מבויתים הדורשים טיפול אינדיבידואלי. על מנת לתחזק את הצמחייה המיוחדת נדרשת עבודה רבה, יש צורך בתחזוקה שוטפת של עבודות גינון, בשמירה על מערכות השקייה מטופלות היטב ובהשגחה קפדנית על מתקני הגינה. 

התאמת שטח הגינה הטבעי או המלאכותי מתבצעת באמצעות חציבת מדרגות, בניית טרסות ומיני גנים, בניית פינות חמד מוסתרות, שתילת גינות פרחים מעוצבים, ביתור פני השטח עם שבילים ארוכים, יצירת מקווי מים מלאכותיים כגון אגמים, מפלים ובריכות נוי, שתילת חורשת עצים, מיקום מבנים כגון ביתן גן או גזיבו באופן שמשתלב בנוף, יצירת שדרות מקורות ועוד, כיד הדמיון הטובה.

 

המטרות בבניית גינות יוקרה

במהלך ההיסטוריה נבנו גינות יוקרה רבות בתקופות שונות ובמקומות שונים בעולם. גינות אלו עוצבו בסגנונות שונים, בהשפעת הארכיטקטורה והתרבות שסביבן, אבל לכל אותן גינות מכנה משותף – האווירה הקסומה שמשרה הגן על המטיילים בו. גינות אלו, המעוצבות  כמרחבים ירוקים ונופים משתנים וכוללות פינות חמד שמהן אפשר לצפות על המיקרוקוסמוס. הן השלמות שבין הנוף ובין העין האנושית.

 

בניית גינה מפוארת בסגנון עיצוב מסוים מחייבת שימוש באלמנטים המאפיינים את הסגנון. עיצוב חופשי, ללא  התחייבות לחוקי אדריכלות נוף נוקשים מאפשר עיצוב גינות יוקרה במגוון סגנונות ולמעשה, עיצובן מתאפשר כמעט בכל סגנון שעולה על הדעת.  למרות הרושם שיכול להתקבל, גינות אלו שמעוצבות באופן מושקע ביותר אינן נבנות באופן ראוותני מאחר שהמטרות בעיצוב היוקרתי והמושלם של הגינה הן ההנאה מהאווירה שיוצרת סביבת הגן, תחושת הרגיעה והיכולת להיבלע באזורי הגן הגדולים והמסתוריים ולהתנתק מהסביבה.

 

עיצוב גינות יוקרה מודרניות

סגנונות עיצוב הגינות בימינו מאפשרים לתכנן גינות יוקרתיות ללא התחייבות לתוואי נוף מסוים, בשונה מארכיטקטורת הנוף הקלאסית והמדויקת שאפיינה את גני העבר המפוארים. בין הסיבות לאלטרנטיבות שמציע  העיצוב המודרני ניתן לכלול את האילוצים שיוצרת הסביבה האורבנית ואת הצורך בחיסכון במים שהביאו ליצירת סגנונות גינון חדשים, ביניהם גינות הידרופוניות, גינות המבוססות על צמחייה מקומית ושימוש בחומרים טבעיים כגון בטון לעיצוב גנים המודרניים בסגנון אדריכלות הנוף האמריקנית של המאה ה-'200.

 

עיצוב גינה יוקרתית אך חסכונית מתאפשר במגוון סגנונות אדריכלות, אם בתכנון נוף מקומי של גינה ארצישראלית, גינת אבנים יפנית מדויקת, גינה בסגנון ים תיכוני שאת שטחה אפשר למלא בצמחייה מרהיבה או גינות רחבות ידיים שבנויות בסגנון מודרני הכולל קווים ישרים ושימוש בחומרים טבעיים.

 

אבל, למרות הצורך המודרני בחיסכון, לאיכות חומרי הגלם חשיבות רבה בעיצוב הגינות הללו. דשא מלאכותי, לדוגמא, לא יאפשר ליצור את האווירה היוקרתית שמעניקות מדשאות טבעיות גדולות, שתחזוקתן יקרה יותר. את הפתרונות לעלות הגבוהה של הקמת גינות יוקרה ניתן למצוא דווקא בשימוש בחומרי גלם טבעיים כגון סלעים ואבנים או צמחים חסכוניים הממלאים את הגינה המתוחזקת בקפדנות.

 

ההיסטוריה של הגינות המפוארות

הצורך ביצירת סביבה מפוארת המותאמת לטעם האישי קיים כבר אלפי שנים. גנים מפוארים בתקופה המוכרת לנו הוקמו בפרס, בעיצובים מרובעים המייצגים שמיים, אדמה, מים וצמחייה. הגנים התלויים של בבל נבנו כמדרגות, העליונה שבהן בגובה שמעל עשרים מטרים. הותקנו בהם מערכות השקייה מתוחכמות ונשתלו עצי פרי ונוי רבים. מהגן הסיני והיפני התפתחו גני הזן שמטרתם השריית שלווה והתבוננות פנימית. בסין התפתחה תרבות גינון במשך מאות שנים. הגן הסיני מוקף בחומה ובנוי במבנה פתלתל שמאפשר לגלות את הנוף, הכולל בריכות מים, מסלעות, עצים ופרחים, באופן הדרגתי. טכניקות הגינון כוללות את עיצוב פני השטח באמצעות סלעים, שבילים וגשרים, בניית נופים מלאכותיים, ביות צמחים ויצירת סביבה טבעית לצמחייה ולבעלי החיים. הגן היפני כולל אלמנטים מסגנון הגינון הסיני. גנים יפנים מיועדים להתבוננות ולטיולים, בשטחם איים מלאכותיים, גשרים, ביתנים, צמחייה טיפוסית כגון עצי מחט ומצעי אזוב ומבני אבן. גנים אלה נבנו הן כגנים ציבוריים והן כגינות פרטיות לבעלי מעמד גבוה.

 

באירופה התפתחו סגנונות שונים של גנים מפוארים במשך מאות שנים. תקופת הרנסנס הייתה תקופת הפריחה של גינות גדולות בשטחן, שהקיפו וילות וארמונות פרטיים. גינות אלו שהקיפו שטח של פארק ממוצע כללו מדשאות, אגמים מלאכותיים, מזרקות ופסלים. הגן הצרפתי עוצב באופן שמייצג את שליטת האדם על הטבע. שטח הגנים חולק באמצעות שבילים לשטחי גינות קטנים (פרטר). עיצוב זה, הכולל מבנים גיאומטריים וסימטריים יפהפיים דורש טיפול מיוחד בצמחייה ועלות ההקמה והתחזוקה של גינות אלו גבוהה במיוחד. הגנים האנגליים שכונו גם "פארקים" ייצגו באמצעות שטחי נוף של גבעות וחורשות מלאכותיים את האידיאליזציה של נוף טבעי שנבנה מחדש.


תכנון גינות יוקרה

 עיצוב גינות יוקרה כולל אפשרויות רבות ומגוונות ולכן רצוי לקבוע מראש את מטרות עיצוב הגינה, ובהתאם למטרות אלו  לתכנן את סגנון העיצוב של פני השטח. התכנון מיועד ליצירת מיקרוקוסמוס באמצעות יצירה מחדש של הנוף,  כהבעת טעם אישי דרך "פיסול" השטח ושימוש בחומרי גלם מיוחדים לעיצוב הנוף, וכצורך פרקטי בשטח מעוצב ויוקרתי, לדוגמה מדשאות ענקיות, שבילים וערוגות פרחים להקפת מתקני חוץ כגון מגרשי טניס או בריכה.

גינות יוקרה אפשר להקים מהמסד עד הטפחות, להכין את הקרקע ולשתול צמחייה, או 'לייבא' לגינה צמחייה קיימת. אבל, על מנת שכל האלמנטים של הגינה ישתלבו באופן המושלם דרוש זמן. גינות אלו מתוכננות להישאר בנוף עשרות שנים ויותר והן דורשות השקעה ממושכת. היתרון של השקעה בגינת יוקרה הוא התוצאה הסופית – שטח יפהפה ומקסים הבנוי, בדיוק כפי שתוכנן, ליצירת סביבת החוץ האידיאלית.