מהן הסיבות להקמת גינה פרטית?

עיצוב גינות גדולות
לתכנן גינה עם תקציב מינימלי – טיפים לחסכון
פברואר 28, 2017
תכנון גינות בחמישה שלבים
תכנון גינות בחמישה שלבים
פברואר 28, 2017
הסיבות להקמת גינה פרטית

גינה היא אי של שקט ושלווה גם באזור צפוף ורועש, היא פינת טבע ירוקה וחלקת הקרקע הפרטית והמיוחדת ממש בצמוד לבית. כאשר מתכננים עיצוב גינה, אם קטנה או גדולה, כולל התכנון שיקולים פרקטיים, שביניהם התאמת שטח הגינה, בחירת הצמחייה ובחירה בסגנון העיצוב האישי של הגינה.

נכון, כל הגינות הן  פינות חמד ירוקות, אבל כדי שהגינה תוקם בהתאם למטרתה, אם גינה שהיא פינה ירוקה, פנינה ארכיטקטונית מרהיבה או גינה משפחתית, חשוב לכלול בשיקולי התכנון גם את הסיבות להקמתה. על מנת לעצב גינה פרטית בהתאם לטעם האישי מומלץ להתייעץ עם מעצב גינות.

 

5 סיבות עיקריות להקמת גינה

מתוך סך המניעים הגורמים לאנשים לעצב גינות נוי פורחות בחזית או מסביב לבית, בחרנו רק חמש סיבות, אך כמובן שהמניעים להקמת גינות הם רבים ונוספים:

 

גינת נוי היא פינת מרגוע

גינה אפשר לעצב במגוון סגנונות, ולהפוך אותה לפינה השקטה בעולם.

פינת זולה: גינה היא המקום האידיאלי לפינת 'זולה' ולהשתרעות נינוחה באוויר הפתוח.

גינת זן: בתורת הזן יש חשיבות לפכפוך מים ולציוץ ציפורים הנחשבים לאלמנטים מרגיעים. גינת זן הכוללת מיקום פינת ישיבה ליד מפל גינה, או שתילת צמחייה המזמינה ציפורים  היא פיסת גן עדן ממש ליד הבית.

גן יפני: לגן חשיבות רבה בפילוסופיה היפנית. גנים יפניים הם מיקרוקוסמוס של המציאות, ולכן למיקום ולמבנה של כל אבן וכל שיח יש משמעות עמוקה. תכנון גינות בסגנון יפני מאפשר ליצור סביבה שלווה ושקטה במיוחד גם עם צמחייה מינימליסטית.

 

גינה פרטית ממלאה את סביבת הבית באוויר נקי

כיום, כאשר יש מודעות גוברת לצורך בריאות ירוקות, גינה היא האמצעי הטוב ביותר ליצירת סביבה מרעננת ונקייה מזיהום אוויר. צמחים קולטים פחמן דו-חמצני ופולטים חמצן. לפי מחקרים שנערכו על ידי גורמים שונים (כולל נאס"א) התברר שבתהליך קליטת הפחמן הדו-חמצני סופחים הצמחים חומרים רעילים ועל ידי כך מטהרים את האוויר. בין צמחים אלה נמנים קיסוס החורש שהוא צמח מטפס ומשתלט המשמש גדר חיה. צמח זה רעיל לאדם אך סופח גזים מזהמים רבים. גם לצמחי שרך תכונות ניקוי וכך גם לזני פיקוס.  

 

גינה משמשת שטח הפרדה של הבית מהעולם החיצון

גינה אינה רק פינה ירוקה אלא גם השטח שחוצץ בין הבית ובין שאר העולם. עיצוב גינה הכולל נטיעת עצים או שיחים מטפסים, ליצירת חומה ירוקה המפרידה מהסביבה החיצונית, יצירת פינות חמד מבודדות בשטח הגינה,  אם מסלעה או אפילו חורשה הכוללת כמה עצים (כאשר שטח הגינה מאפשר זאת). החומה הירוקה מאפשרת ליצור מעין הפרדה אקוסטית טבעית.

חשוב לתכנן את מיקום העצים והשיחים באופן שבו השורשים לא יפריעו להתפתחות יתר הצמחייה. לבחור בעצים המתאימים לגודל הגינה, ולמקם את השיחים באזורים שבהם מתאפשרת גישה לגינון.

 

הגינה כמקום בילוי משפחתי

גינה פרטית מסודרת ומותאמת למשחקים ממלאה תפקיד חשוב בבית שבו גדלים ילדים קטנים והיא מקום הבילוי האולטימטיבי לכל המשפחה, אם מדשאה או משטח דשא סינטטי, מתקני משחקים או פינות מקורות. וכמובן אזור ברביקיו או 'מטבח חוץ', טרנד עיצוב חוץ עכשווי.

 

גינת תבלינים

עיצוב גינה בסגנון ארץ-ישראלי כולל שתילת צמחי תבלין שמשתלבים בטבעיות בגינות שבהן נדרשת השקייה מעטה. עבור חובבי גננות ובישול הגינה הפרטית היא המקום לגידול צמחי תבלין וירקות. צמחי התבלין מוסיפים חמצן ומבשמים את האוויר. הם משמשים כסביבה אקולוגית לזני חרקים ידידותיים, וחלקם אף משמשים כמרחיקי מזיקים טבעיים.