עיצוב גינות בדירות גן

עיצוב גינות יפניות
מרץ 5, 2017
עיצוב גינות מודרניות
גינה מודרנית ים תיכונית כל היתרונות
אפריל 10, 2017
עיצוב גינות עם אלמנטים של מים ובריכת דגים

דירות גן הן פתרון אורבני למגורים בבניין באווירה של צמוד קרקע. הגינה הממוקמת בצמוד לדירת קומה ראשונה מהווה פינה פרטית בבית דירות ומוסיפה לערך הכלכלי של הנכס. אמנם עלות דירת גן נמוכה מעלות בית פרטי אך בכך לא מסתיים ההבדל. גינות פרטיות משמשות כחלק משטח הכניסה לבית בעוד הכניסה לגינה בדירת גן היא מהדירה בלבד. אם כי שטח גינת גן גדולה מספק יותר אפשרויות, עיצוב גינות בדירות גן מתאפשר גם בשטח קטן שבו אפשר ליצור פינה ירוקה וחיננית הצמודה לדירת הקרקע.

 

תכנון ועיצוב גינה בדירת גן 

תכנון גינה בדירת גן כולל שיקולים כגון מיקום צנרת הבניין, גודל שטח הגינה, סוג הקרקע, מרחק הגינה מהרחוב או מבניינים אחרים. נתונים אלה חשובים לבחירה בסגנון העיצוב של הגינה והתאמתו לאפשרויות בשטח. לדוגמה, כאשר מתכננים עיצוב גינה בדירות גן הממוקמות בקרבת הרחוב התכנון עשוי לכלול שתילת גדר חיה ירוקה החוסמת חלקית את הרעש. אם כי דירות גן מאפשרות פרטיות לדיירי קומת הקרקע, הן אינן אזור פרטי לחלוטין ולכן תכנון גינה בדירת גן צריך לכלול פרמטרים כגון מיקום הדירה, תוך התחשבות בדיירי הבניין. לדוגמה, מומלץ למקם את פינת הברביקיו באזור שאינו מפריע לשכנים וכמו כן לא מומלץ לשתול עצים שגובהם המקסימלי מגיע לקומות העליונות מכיוון שהצמרת עלולה להגיע לקומות שמעל וליצור מפגע.

 

עיצוב גינות בדירות גן בהתאם לגודל שטח 

גינה גדולה בדירת גן: עיצוב גינה בדירות גן על שטח גדול מאפשר לתכנן הוספת אלמנטים שאינם מתאפשרים בשטח קטן, למשל פינת אירוח גדולה עם ברביקיו, בריכה לילדים, מחסן או פרגולה. לשטח גדול של גינה יש חיסרון והוא הצורך בהשקעה בטיפוח הגינה. אבל, לכך יש פתרונות, למשל עיצוב גינות בדירות גן יכול לכלול מדשאה מלאכותית במקום דשא טבעי או ריצוף וחיפוי השטח, מה שמאפשר להציב בגינה כדים, סככה ופינת ישיבה מסוגננת.

תכנון גינה בדירת גן בשטח קטן: בגינה קטנה אפשרויות העיצוב מצומצמות יותר ולכן יש צורך בפתרונות יצירתיים כדי להתגבר על מגבלות השטח. אמנם בשטח קטן אין אפשרויות רבות לעיצוב אבל אפשר ליצור גינה משגעת באמצעות משחקי גובה, יצירת ניגודים ושתילה שמאפשרת לחסוך בקרקע, לדוגמה בכדים מוצבים או תלויים, באדניות בטון ואפילו בגדר הגינה. עיצוב גינה בדירות גן קטנות בסגנון מודרני מאפשר יצירה של קווים ישרים ושתילה מעל הקרקע. סלעים טבעיים מתאימים בדרך כלל לגינות גדולות יותר. בגינות דירות גן קטנות רבות אפשר לשתול צמחיית צל היוצרת אווירה קרירה וייחודית. לא מומלץ לשתול עצים רבים ניתן ליצור אזורים מסוגננים סביב עץ או דקל נמוך באמצעות שתילת פרחים ותאורה רכה.

 

טיפים לעיצוב ותכנון גינות בדירות גן 

● לגינות בדירות גן משמעות פרקטית כאשר הן משמשות למנוחה ולאירוח. לכן מומלץ לתכנן את אזורי הגינה באופן פונקציונלי, לדוגמה בגינת גן מוארת להוסיף פרגולת הצללה, לרצף אזורי גינה המיועדים לאירוח וכדומה.

● את הצמחייה כדאי לבחור בהתאם לתאורה הטבעית בגינה (צמחיית שמש מלאה, חצי צל או צל) ולכלול בחישוב גם את היטל הצל של הבניין. אפשר לשלב פרחים חד-שנתיים עם צמחייה רב שנתית כגון שיחים וצמחים עונתיים. היתרון של שתילה חד-שנתית הוא הפריחה המקסימה אך העונתית, לעומת צמחייה רב-שנתית שמתפתחת לאורך זמן.

● הדברת מזיקים היא חלק חשוב משמירה על הגינה ועל הבית, מומלץ להיעזר בהדברה טבעית שאינה גורמת לנזק לצמחייה ולחרקים שאינם מזיקים לגינה. אפשר לשתול שיחים וצמחים שנחשבים למרחיקי חרקים.