עיצוב גינות יפניות

תכנון גינות בחמישה שלבים
תכנון גינות בחמישה שלבים
פברואר 28, 2017
עיצוב גינות עם אלמנטים של מים ובריכת דגים
עיצוב גינות בדירות גן
מרץ 5, 2017

עיצוב גינות יפניות החל כבר לפני מאות שנים והתבסס על הדת והמסורת ועל הנופים הטבעיים של יפן. תורת הזן הוסיפה לסגנון הגינון העתיק עיצוב מחדש של הסביבה, בין השאר באמצעות הוספת אלמנטים סימבוליים. ההתפתחות העירונית יצרה את גני התה, ששימשו את הפקידות הגבוהה של יפן. גינות אלו הופרדו מהסביבה החיצונית ועוצבו בשטח קטן יחסית. הגנים הגדולים עוצבו בתקופה מאוחרת יותר ושילבו סגנונות גינון מסורתיות וסיניות. לכל תקופה מאפיינים משלה לעיצוב תוואי הנוף ולשימוש בחומרי הגלם. כיום ניתן לעצב גינות יפניות מקסימות המשלבות את העקרונות המיוחדים של הגינון היפני עם התנאים המקומיים.

 

עקרונות עיצוב גינות יפניות 

● חיקוי סימבולי של נוף אמתי

מטרת עיצוב גינות יפניות אינה יצירה מחדש או השלמה של הנוף אלא חיקוי שלו. עיצוב גינה יפנית כחיקוי של הנוף מתאפשר באמצעות שימוש בסלעים שמייצגים הרים, אבני חצץ שמייצגות נחל. סגנון זה ייחודי לגינון היפני. 

● שילוב עם הטבע

עיצוב גינה יפנית כולל שימוש בחומרי גלם טבעיים, כגון עץ, במבוק, סלעים ואבני חצץ קטנות. 

● עיצוב מינימליסטי

עיצוב גינה בסגנון יפני כולל ויתור על אלמנטים לא חשובים. בחירת הפריטים נעשית בקפדנות, וכל פריט ממוקם במקומו בגינה באופן מושלם תוך השארת מקום לדמיון.

● אי של שלווה 

עיצוב גינה בסגנון יפני מיועד ליצור את האווירה השלווה והחיבור אל הטבע של הגינות היפניות, המהוות אי של שלווה והתמזגות עם הסביבה. אלמנטים שמאפשרים ליצור את האווירה המתאימה הם חציצה של הגינה היפנית מהעולם החיצוני באמצעות גדר הפרדה, שימוש בצבעים בהירים ושקטים, פכפוך מים.

 

תכנון גינה יפנית 

תכנון גינה יפנית יכלול אלמנטים מהגינון היפני כגון צמחייה מוקטנת (בונסאי), אזורי 'גינה יבשה' (שימוש בחצץ או בחלוקי נחל) או אלמנטים של מים (בריכת נוי או מבוע) ושימוש בצמחייה המקומית עם עיצוב גינה בסגנון יפני. עיצוב גינה יפנית מוקפד כולל שימוש בצמחייה אופיינית כגון במבוק או עצי דובדבן, אבל אפשר להשתמש בשיחי קנה, בעצים מקומיים ובשיחים נמוכים כדי ליצור את אווירת הרוגע של הגינה היפנית. אם כי המטרה היא יצירת השתקפות של נוף טבעי אך עיצוב גינות יפניות יפנית עשוי לכלול קווים מדויקים, שאינם יוצרים נוף מלאכותי אלא מהווים חלק ממכלול הגן. 

 

עיצוב תוואי השטח של גינה יפנית 

תכנון גינה יפנית יכול לכלול את עיצוב השטח ללא צמחייה. 'גנים יבשים' כוללים שטח מגורף של אבנים קטנות כגון אבני חצץ או חלוקי נחל, סלעים טבעיים או ספסלים הממוקמים בדרך כלל באזור המרוחק של הגן. גירוף הגן הוא אמנות יפנית בפני עצמה כאשר את האבנים הקטנות אפשר לעצב בצורות אבסטרקטיות שונות. הרים הם אלמנט חשוב באדריכלות הנוף היפנית, אפשר ליצור השתקפות של הרים על ידי הגבהת הקרקע באמצעות סלעים.

 

שער של גינה יפנית 

הפרדת גינות יפניות מהסביבה החיצונית חשובה אף היא. הגדר יוצרת חציצה ומאפשרת ליצור אזור פרטי ומבודד. עם זה באדריכלות הנוף היפנית יש מקום לפתח או לשער גינה, וכאשר פותחים את השער הוא אמור להשקיף על 'נוף שאול' חיצוני כגון הרים. 

 

צמחיית הגינה היפנית

את הצמחייה בגינה היפנית שהיא רב עונתית מוסיפים לאחר תכנון הגינה. גינות יפניות רבות מעוצבות ללא צמחייה כלל, או עם שתילי בונסאי נמוכים בלבד אך עם זה פריחת עצים אביבית מתקבלת בברכה בגינות היפניות. בקרבת סלעים הקרובים למקורות מים אפשר לשתול שיחים משתרעים ואפילו טחב היוצר תחושה אותנטית. האקלים בארץ שונה מזה של המזרח הרחוק ואינו תמיד מתאים לצמחייה היפנית המקורית אך אפשר לשתול צמחייה מקומית מקבילה.