עיצוב גינות מחוץ לקופסא

גינות יוקרה מעוצבות
מהן גינות יוקרה מעוצבות
פברואר 26, 2017
עיצוב גינות מחוץ לקופסא

עיצוב גינות לא שגרתי ומודרני משלב סגנונות עיצוב נוף שונים וללא התחייבות לסגנון מסוים. ישנם כלים רבים שבהם יכולים מעצבי גינות להשתמש בצורה מיוחדת ומפתיעה תוך שמירה על הפרטים החיוניים לתכנון הגינה, ביניהם התאמת הצמחייה לסוג האדמה ולתנאי מזג האוויר ויצירת הסביבה המתאימה להתפתחותה, עיצוב תוואי הנוף באופן המיטבי, ויצירת אותה אווירה נעימה שמעניקה הגינה באמצעות עיצוב פני השטח ושימוש בחומרי הגלם המתאימים.

לעיצוב גינות היסטוריה מפוארת, גנים עיטרו ארמונות מפוארים ואחוזות במזרח ובאירופה במשך אלפי שנים. התקופה המודרנית והתעוררות תודעת השמירה על הסביבה הביאו גל של חדשנות ויצירתיות בסגנונות עיצוב הגינות והנוף, שגם להן חוקים ומאפיינים משלהן. כיום סגנונות עיצוב גינות מערבים ישן וחדש, חומרי גלם טבעיים כגון עץ, אבן ומתכת עם חומרים מודרניים, המאפשרים עיצוב גינה יפה ושמרנית אך גם עיצובי גינות מפתיעים ומיוחדים.. מובן שעיצוב לא שגרתי אינו 'בלגן מאורגן' וגם תכנון גינות לא שגרתיות מחייב עבודה מקצועית ומוקפדת בה נכללים כל נתוני שטח הגינה, השימוש המתאים בחומרי הגלם והתאמת הצמחייה לתצורת הגינה כאשר טכניקות כגון שילוב ישן וחדש, יצירת קונטרסט גוונים והבדלי גובה יוצרים את ההבדלים.

 

מהו עיצוב גינות מפתיע?

עיצוב גינות מפתיע ולא שיגרתי בוריאציות שונות כולל חלוקה מיוחדת של שטח הגן או הגינה, שתילת צמחייה בגוונים נוגדים, שימוש בחומרי גלם מוכרים בשינוי הפונקציונליות שלהם. על מנת לתכנן את הגינה באופן ייחודי יש להביא בחשבון את גודל השטח – גינות קטנות ומקסימות ניתן לעצב באופן מרהיב אך יש לתכנן אותן באופן שונה מתכנון שטחים גדולים שבהם יש אפשרויות רבות יותר לעיצוב קרקע הגינה ותוואי הנוף. קיים מגוון גדול של חומרי גלם שאותם ניתן לשלב באופן מקורי בתכנון הגינה, לדוגמה שילוב פרחים רבגוניים במבני בטון, שתילת פרחים בכלי גינה ובכלים אחרים כגון  במריצה, באופניים, בבולי עץ ובקירות. צמחייה נמוכה וצבעונית אפשר לשלב גם בשבילים ובמסלעות.

 

איך לתכנן גינה לא שגרתית?

עיצוב גינות מחוץ לקופסא

תכנון גינות לא שגרתיות מתאפשר באמצעות יצירת ניגודים – כדים בסגנון עתיק עם פריחה נועזת, צמחייה שנשתלת באדמה או בכדים באופן מדורג ולא שגרתי, שילוב צמיחה ירוקה עם פריחה צבעונית. עיצוב פני השטח יכול להפתיע כאשר יוצרים שילוב של מרחב ירוק וקו אופק, שטחי פנים גיאומטריים או שטחים מגודרים בצמחייה טבעית המסתירים כיכרות חבויות, שבילים מתפתלים בין אזורי צמחייה שונים, ספסלי אבן פשוטים הממוקמים באזורי צמחייה סבוכה.

את פני השטח אפשר לעצב באמצעות טרסות ומדרגות לכסותן בדשא או בפרחים וצמחייה נמוכה ואפילו ליצור פינות תצפית על הגינה. שימוש באבנים טבעיות לבניית מסלעות ובריכות מים הוא תמיד הפתעה נעימה. בריכות מים ומפלים מאבן טבעית הם הזדמנות לשלב צמחיית מים וקנים והם מהווים סביבה טבעית לצפרדעים ולצרצרים.

טרסות ובריכות מים מוסיפים לעיצוב הלא שגרתי של הגינה, אך אין להתעלם מאזורי הצל. צמחיית צל יוצרת סביבת חמצן נקייה, שתילת שרכים וטחב מעניקה לפינות המוצללות תחושה של מקום אחר. עיצוב לא שגרתי של הגינה יכול לכלול גינת זן, שמאפיינים אותה מיעוט צמחייה וגידור האזור שעשוי להיות קטן יחסית, גאזיבו או בקתת עבודה שאותם ניתן למקם במקומות מסתור בשטח הגינה.