עיצוב גינות קטנות – כדאי לדעת

עיצוב גינות מפוארות
עיצוב גינות מפוארות על ידי מקצועניים :)
יוני 11, 2017
לעיצוב פנים הבית כמו גן פורח
מדריך לעיצוב פנים הבית כמו גן פורח – 25 רעיונות עיצוב יצירתיים
אוגוסט 10, 2017
עיצוב גינות קטנות

עיצוב גינות קטנות מעניק פינות חמד ומאפשר לתעל שטח קטן הצמוד לבית באופן פרקטי ודקורטיבי כאחד. ישנן כמה סיבות להקמת גינה קטנה. העיקרית שבהן היא השטח הצמוד לבתים פרטיים ולדירות גן, שאותו אפשר לנצל לעיצוב גינה פרטית. יש המעוניינים בגינה צמודה לאירוח, ואחרים מעוניינים להקים פינה ירוקה ופרטית, גם כאשר שטח הגינה קטן יחסית. מכיוון שאין אפשרויות רבות לניצול שטח גינה קטן, רצוי לבחור מראש את סגנון הגינה במטרה להתאים את השטח באופן המרבי. למרות השטח הקטן אפשר לעצב גינות קטנות במגוון סגנונות עיצוב נוף ובהתאם לטעם האישי, בעזרת תכנון וחלוקה נכונים של פני השטח באופן שמאפשר להנות הן מהפן האסתטי והן הפרקטי של הגינה.

עיצוב מקצועי של גינות קטנות

עיצוב גינה קטנה כולל את תכנון תנאי השטח בהתאם למיקום, תנאי מזג האוויר והתאורה החשובים לבחירת הצמחייה, המרחק מהבית או הדירה ותכנון ההפרדה של הגינה הקטנה מהרחוב. לכן, חשוב לבצע את שלבי התכנון והעיצוב בעזרת חברה מקצועית כדי לפתור מראש בעיות שעלולות להיווצר בשטח. לדוגמה, צנרת בניין העוברת מתחת לפני הקרקע בגינה הצמודה לדירת גן בבניין משותף מחייבת תכנון מיוחד ובמקרים כאלה רצוי להתייעץ עם איש מקצוע כדי לתכנן את הגינה בהתאם לנתונים ההנדסיים של השטח.

פתרונות לשטח גינה קטן

עיצוב גינה קטנה הוא תהליך מאתגר בגלל השטח הקטן יחסית שאותו אפשר לעצב ובשל ההפרדה מהנוף החיצוני שנובעת מסיבות כגון צפיפות או רעש. גינות קטנות ממוקמות בדרך כלל בצמוד לבניין או לבית פרטי באזורים מאוכלסים בצפיפות ולכן רצוי לעצב את השטח באופן האופטימלי ולהביא בחשבון גם את הנוף הקרוב. ישנם שיקולים שונים שיש להביא בחשבון כאשר מעצבים את נוף הגינה, ביניהם אופן החציצה של השטח הפרטי מהשטח החיצוני. למשל כאשר מעוניינים למנוע מעבר של רעש או כניסת אורחים לא קרואים יש לסגור את שטח הגינה מה שמצמצם את מרחב הנוף.

ישנן כמה דרכים לעצב גינות קטנות באופן שיעניק מראית עין של שטח גדול יותר. רצוי לא להוסיף אלמנטים שמסתירים או "סוגרים" את הנוף. אחת הדרכים לעצב שטח גינה קטן היא ניצול אזורים גבוהים יותר, למשל הצבת אלמנטים פורחים על גדר, עציצים תלויים וכדומה. עציצים וכדים הם פתרון טוב לעיצוב שטח גינה מצומצם, הן מכיוון שהם מונעים מהצמחייה להתפשט על שטח נרחב והן בשל האפשרות להעביר אותם ממקומם כשרוצים לשנות את עיצוב הגינה.

כדי לפנות מקום לשטח גדול יותר שיכול לשמש גם למטרות פרקטיות, כגון פינת ישיבה ואפילו ברביקיו אפשר לשתול פרחים מגוונים או מדשאה קטנה בשטח קטן של הגינה ולחפות את האזור עם חצץ בהיר, במטרה ליצור פינות צבעוניות קטנות אך בולטות לעין.

לעצב גינה קטנה

לצורך עיצוב גינות קטנות יש לבחור את האלמנטים הדקורטיביים, באופן שמעניק לחלל את העיצוב הרצוי בלי לגרום לו להיות דחוס וצפוף מדי. לדוגמה, סלעים גדולים מתאימים לגינה בשטח גדול, בגינה קטנה הם מתאימים פחות, אך אפשר לעצב את הגינה בעזרת תפזורת אבנים שאותן אפשר למקם בהתאם לתנאים בשטח. ברוב המקרים המטרה היא ליצור תחושה של חלל גדול ולכן העיצוב של הגינה יהיה מינימליסטי ובהיר ויכלול את גידור ועיצוב פנים הגינה עם אלמנטים נמוכים במקום גדרות חיות החוסמות את הנוף. תאורה טבעית חשובה לתכנון סוגי הצמחייה ומכיוון שהשטח מצומצם יחסית יש חשיבות גם לתכנון בהתאם להיטל הצל של הבית או הגדר על פני הגינה. בשל השטח המצומצם רצוי לשתול צמחים שאינם תופסים שטח רב כמו עצים גדולים ובעלי שורשים עבים שלאחר כמה שנים עלולים לפגוע במערכות הבניין.

יתרונות גינה קטנה

גינה קטנה היא השטח הפרטי. אפשר לעצב אותה בהתאם לצורך האישי, לעצב אותה כהמשך טבעי של הבית (בעיקר כאשר הגינה צמודה לסלון), להפוך אותה לפינת אירוח נעימה או לגינת תבלינים וצמחים ריחניים. תכנון מראש של הגינה מאפשר לבחור את העיצוב שמתאים ביותר להפיכת שטח הקרקע הקטן יחסית לגינת חלומות. יתרון חשוב מאוד הוא צריכת מים קטנה יחסית 🙂