עשרה רעיונות לעיצוב לגינה מהממת

תכנון גינה עם בריכת דגים
תכנון גינה עם בריכת דגים
פברואר 26, 2017
עיצוב גינות בבתים פרטיים
טיפים לשמירת הגינה שלכם במצב מושלם!
פברואר 27, 2017
עיצוב גינות עם אלמנטים של מים ובריכת דגים

רעיונות עיצוב לגינה מהממת יכולים לכלול שימוש מקורי בסגנונות עיצוב קיימים של גינות. קיים מגוון אפשרויות רב לעיצוב גינות קטנות או גדולות שאפשר לתכנן באמצעים פרקטיים ואפילו בעלויות סבירות. לפני שמתחילים להקים גינה בהתאם לרעיון העיצוב המהמם חשוב לוודא מראש שאכן ניתן ליישם אותו בשטח הגינה, וכמו כן להביא בחשבון את עלויות העיצוב שכוללות שינוי מבנה הגינה וכדומה. אבל, באמצעות חשיבה מקורית ניתן להשתמש ברעיונות קיימים, לשפר אותם, להתאימם לתנאי השטח ולעצב גינה מהממת. ובכן, כמה רעיונות להקמת גינות ולעיצובן עם חשיבה אחרת.

 

רעיונות עיצוב להקמת גינות עם משטחי בטון

בטון הוא מחומרי הגלם החשובים בסגנון עיצוב הגינות המודרני. הוא משתלב בפילוסופיית הסביבה הירוקה מכיוון שהחומר משמש לעיצוב גינות החוסכות בשימוש בהשקייה. באמצעות בטון אפשר ליצור רחבות, שבילים, ספסלים וגדרות מוגבהות.

רעיונות עיצוב להקמת גינות באמצעות בטון כוללים יצירת צורות גיאומטריות שאפשר לשלב עם צמחיית הגינה, תוך יצירת קונטרסט בין ארכיטקטורת הבטון הישרה ובין הצמחייה הטבעית, הקפת ערוגות מוגבהות של פרחים או שיחים משתרעים עם גדר בטון רבועה וצבעונית ועוד.

 

עיצוב מדרגות בגינה

מדוע לתכנן מדרגות במבנה אנכי? אפשר לעצב אותן במבנים גיאומטריים או פתלתלים, לבנות שני גרמי מדרגות מצטלבים ועוד. רעיונות עיצוב להקמת גינות יכולים לכלול מדרגות שלא רק משתלבות בנוף הגינה אלא גם יוצרות אותו.

כאשר בשטח הגינה כבר ממוקמות מדרגות קיימות אפשר לעצב את שוליהן באמצעות מסלעות עם צמחים משתרעים או כדים פרחוניים. שולי המדרגות צרים ואינם מאפשרים שתילת פרחים? אפשר להתקין לאורך המדרגות עמודים לתליית אדניות ועציצים פורחים. מדרגות שאינן בשימוש אפשר להפוך לטרסות פורחות, לשתול צמחים משתרעים או להציב כדי פרחים עונתיים.

 

בחירת צבעים ייחודיים לגינה

צבעים מעניקים מגוון אפשרויות עיצוב לגינות, אם עיצוב שטחים בגוונים אחידים או יצירת אזורי צבע ססגוניים שיוצרים אפקטים ויזואליים מקסימים. אפקט מהמם ניתן ליצור באמצעות שתילת צמחים שונים בני אותו גוון או באמצעות הצבת כדי פרחים עזי גוון בקרבת מבנה צבוע בגוון דומה.

אפשרות מקסימה לא פחות היא יצירת מרבדי פרחים בני אותו זן בגוונים שונים. אפשר לשלב משחק צבעים גיאומטרי וליצור מעגלים, ריבועים וכוכבים באמצעות בחירת גווני הפרחים.

 

אבנים טבעיות

אבנים טבעיות תופסות מקום מכובד בעיצוב גינות מחוץ לקופסה. רעיונות עיצוב לגינה עם אבנים שכוללים הצבת סלע גדול באמצע מדשאה או פיזור חלוקי נחל לחיפוי הקרקע מוסיפים למראה הנאה של הגינה, אבל, אם רוצים לעצב גינה מהממת ממש, אפשר לשלב בשטחה מזרקת אבן מפכפכת או בריכת סלעים צלולה.

סלעים טבעיים משמשים סביבת גידול לסוגי צמחים מקומיים ולצמחי תבלין שמעניקים תוספת ריחנית לגינה ולמטבח.

 

חורשת עצים בגינה

בעזרת תכנון נכון אפשר ליצור חורשת עצים מדהימה גם בגינה ששטחה בינוני. אפשר ליצור חורשה קטנה בקרבת גדר הבית או לנטוע כמה עצים בחצר האחורית כדי ליצור אזור מבודד מהגינה.

אפשר להציב ערסל או ספסל, להוסיף כמה כדים גדולים עם צמחי צל או חצי-צל או לשתול קיסוס ליצירת אווירת חורשה אותנטית.

 

שתילה מחוץ לערוגה

רעיונות עיצוב לגינה כוללים ניצול שטחי גינה שונים ליצירת סביבה מעוצבת וכך ניתן לעצב גינות מהממות וצפופות באמצעות הצבת כדי פרחים, שיחים ואפילו עצים.

באופן הזה אפשר לכסות שטחי גינה מגוונים, טרסות, מדרגות, משטחי בטון ואזורים מחופים. כמו כן אפשרי להשיג אפקט מרשים משתילת צמחים משתרעים בעציצים תלויים, שבאמצעותם ניתן לעטר סככות, מבני גינה ואפילו עצים.

 

גדר חיה בגינה

גדר חיה שהיא בעצם שיחים שנשתלו בשורה מספקת הזדמנות למגוון רעיונות עיצוב לגינה, החל ברעיונות עיצוב מאופקים ואלגנטיים ועד לעיצובים אקסטרווגנטיים. באמצעות גדרות חיות מתאפשר לחלק את הגינה וליצור אזורים נפרדים.

גדר חיה אפשר לגזום את השיחים בסגנון קובייתי או להותיר אותם לעטר את שולי הגינה במראה פראי. אפשר ליצור לבירינת של שיחי הדס או דפנה, או להקיף את המדשאה עם גדר חיה של שיחי הרדוף או היביסקוס ועוד, כיד הדמיון הטובה.

 

קשתות פרחים

קשת פרחים בגינה היא מראה מרשים ומהמם ובנייתה אינה מסובכת במיוחד. ניתן להתקין קשת ממתכת או מעץ ולשתול בקרבתה שיח מטפס כגון בוגנוויליה ותוך זמן לא רב לעצב את הגינה עם קשת פרחים מהאגדות.

 

סככות פרחים

באותו אופן אפשרי להתקין בגינה סככות מכוסות במטפסים פרחוניים ואפילו לשתול גפנים מטפסות או שיחי פסיפלורה שמוסיפים לאווירה הקסומה של הגינה.

 

שבילי גינה נפלאים

שבילי גינה מתכננים למטרות שימושיות אך הם מאותם אלמנטים שמעלים עוד רעיונות עיצוב לגינה. שבילים אפשר לתכנן במבנה גיאומטרי עם אבני מדרך מעובדות או לפזר אבנים טבעיות באופן אקראי.

שתילת צמחים משתרעים בין אבני המדרך תאפשר תוך זמן קצר לצעוד על שביל גינה שאבניו מכוסות בפרחים קטנטנים ומקסימים.