תכנון גינה עם בריכת דגים

תכנון שבילי גינה במגוון דרכים
תכנון שבילי גינה במגוון דרכים
פברואר 26, 2017
עיצוב גינות עם אלמנטים של מים ובריכת דגים
עשרה רעיונות לעיצוב לגינה מהממת
פברואר 27, 2017
תכנון גינה עם בריכת דגים

 בריכות נוי לדגים הן תוספת דקורטיבית לנוף הגינה הפרטית. אפשר לעצב אותן במגוון גדלים, בהתאם לגודל הגינה, לעטר אותן בצמחיית מים וגדה, להוסיף חלוקי נחל או מפל וליצור פינה מקסימה וטבעית בשטח הגינה. התקנת הברhכה אינה מסובכת במיוחד. יש שמתקינים ברכת דגים בגינה באופן עצמאי אבל מי שאינו בקי בעבודות גינון וחשמל יכול להיעזר בבעלי מקצוע מומחים. תהליך הקמתבריכות  בגינה היה מסובך יותר בעבר וכלל חפירה לעומק ויציקת בטון לתשתית הבריכה. כיום ישנן שיטות מודרניות שהופכות את התקנת בריכת הדגים בגינה לפשוטה וקלה. עיצוב הגינה עם בריכת דגים מאפשר ליצור פינת גינה ייחודית ואף לשתול צמחייה מגוונת המתאימה לסביבת מים.

 

תכנון, הקמה,עיצוב, בניית גינה עם בריכות דגים

לפני עיצוב גינת נוי עם בריכת דגים חשוב לתכנן את הגודל, המבנה ומטרת הבריכה, ולאחר מכן את סוג הדגים והצמחייה שיתווספו אליה. הקמת בריכת הדגים כוללת את הקמת התשתית, איטום התחתית ודפנות הבריכה, הנחת הצנרת והחשמל, התקנת ציוד, פילוס השוליים למניעת החלקתם. את שלבי הבנייה מתכננים בהתאם לסוג הבריכות, אם בריכת פיברגלס יצוקה, בריכה מיריעות PVC שאפשר להתאים לגודל הברכה המתאים (מומלץ להתייעץ עם מומחה) או בריכת בטון עם יריעה פולימרית. כמו כן, חשוב לתכנן את גודל הברכה בהתאם לסוגי הצמחים והדגים שיאכלסו אותה. מומלץ לבנות מדרגה או מדרגות סביב היקף הבריכה לצורך שתילת צמחייה. 

לאחר השלמת בניית בריכות דגים ממלאים אותן במים אך עדיין לא מוסיפים את הצמחייה והדגה. יש למלא ולרוקן את הבריכות כמה פעמים ולאחר מכן להשאיר אותן עם המים וציוד הבריכה הפעיל לתקופה של כמה ימים, שלאחריהם מתחילים למלא אותן בשלבים בצמחי מים ובדגים באופן שמאפשר יצירת איזון ביולוגי. לפני שמכניסים לבריכת דגים את הצמחים הראשונים חשוב לטהר את המים באמצעות חומר מפרק כלור.

 

 

ציוד בריכה חיוני

משאבה – בריכת דגים כוללת משאבות המוגנות באמצעות רשת סינון שמונעת את סתימת המשאבה. יש לנקות את המשאבה באופן תקופתי (רצוי כל חודש), אך לא מומלץ לפתוח את המכסה לצורך הניקוי. 

מסנ – ציוד חיוני נוסף הוא המסנן שאליו מחוברת המשאבה. על המסנן להתאים למבנה המשאבה וללחץ המים המגיעים אליו. המסננים מבצעים פעולה כפולה – הם מסננים חלקיקים קטנים ומפרקים רעלים באמצעות מצע בקטריות מיוחד. ישנם סוגי מסננים שונים, בהתאם לפונקציונליות שלהם. וורטקס היא מערכת סינון שחוסמת חלקיקים גדולים, שאותה מחברים למערכת הסינון של בריכות דגים גדולות וצפופות. גם את המסננים חשוב לנקות באופן קבוע.

מסנן UV –  מסננים אלה מתחברים למערכת הסינון לצורך השמדת אלמנטים מיקרוסקופיים מזיקים ואצות הגורמות לגוון הירקרק של המים. 

תאורה תת-מימית – אפשר להתקין תאורה תת-מימית בעזרת תפסים או קידוח עם מערכת הפעלה חיצונית, כמו כן אפשר להתקין טיימר לשליטה על זמני התאורה. 

חשוב שפריטי מערכת החשמל יכללו הארקה ויהיו מוגנים ממים.

 

הנקודות החשובות בתכנון בריכת דגים

ישנן כמה נקודות שאין לוותר עליהם בהקמת הבריכה:

על סינון המים להתבצע 24 שעות ביממה, אין לכבות את המערכת בשעות הלילה וכדומה. 

יש לטהר את המים עם חומר מפרק כלור לפני ההפעלה הראשונה של הבריכה וכתחזוקה קבועה.

לבחור את המשאבה בהתאם לנפח המים בבריכה

לנקות את ציוד החשמל באופן שוטף ובהתאם להוראות המוצר. 

רצוי לא למקם בריכת דגים בקרבת עצים שמשירים עלים.

חשוב למקם את הבריכה במקום שבו יש כשלוש עד ארבע שעות של תאורה טבעית ביום. 

אצות תורמות למערכת האקולוגית הטבעית של הבריכה ולא תמיד רצוי להשמידן (מסנן UV המותקן בבריכה מיועד להשמדת אצות מזיקות). 

יש להאכיל את הדגים גם כאשר נראה שהם ניזונים באופן עצמאי. אין להאכילם בכמות רבה מדי. 

 

 סוגי דגים לבריכת גינה

הדגים המתאימים לבריכות גינה הם סוגים שונים של דגי קרפיון, החיים במים מתוקים. ישנם מאות זנים של קרפיונים במגוון מרהיב, ביניהם דגי זהב, ודגי שובנקין וסארסה, שלרוב אינם מתרבים באופן טבעי בבריכות, דגי קוי שיכולים להתפתח עד למטר. דגים אלה מרהיבים ביופיים, אוכלים את צמחיית הבריכה ונדרשת להם מערכת פילטריזציה בהתאם. דגי שלייר דומים לקרפיונים אך עדינים מהם, גדלים עד לאורך של כ-30 ס"מ ויכולים להתרבות בבריכה. דגי רוזי בארב מועילים לגינה מכיוון שהם אוכלים יתושים וזחלי יתושים. גם דגי הגמבוזיה הנאים פחות הם זוללי יתושים אך גם מתרבים בקצב מהיר. סוג נוסף של דגים הוא עגלסת הנחלים. דגים אלה ניזונים מאצות לא מזיקות אך אינם אוכלים את צמחיית הבריכה. סוגים אלה של דגים עמידים במזג האוויר המקומי ויכולים לשרוד גם את עונת החורף. גידול דגים טרופיים בבריכה מסובך יותר, מכיוון שנדרשת להם טמפרטורה גבוהה יחסית במשך כל שעות היממה. חשוב לא להוסיף לבריכה דגים המפרים את האיזון של הזנים האחרים בבריכה. רצוי לא למלא את הבריכה בכמות גדולה מדי של דגים. לבריכה קטנה יספיקו כמה דגים בלבד.

 

צמחייה לבריכת דגים בגינה

 צמחי בריכה שותלים על קרקעית ועל מדרגות היקפיות של פנים הבריכה. אין לשתול אותם בצפיפות ויש לדשן מדי פעם, בהתאם להוראות הגידול שלהם. על קרקעית הבריכה אפשר לשתול צמחי נימפאה וצמחים מחמצנים כגון אלף עלה, צמחים צפים הם חסת המים המתפשטת במהירות ויקינטוני מים הצפים על פני הבריכה באמצעות מצופים טבעיים ונחשבים ליעילים בטיהור הבריכה מרעלים. צמחים המתאימים לשתילה על גדת הבריכה הם סוגי גומא וקנה וסוגי צמחייה נמוכה המתאימים לסביבת מים.