תכנון גינות בחמישה שלבים

הסיבות להקמת גינה פרטית
מהן הסיבות להקמת גינה פרטית?
פברואר 28, 2017
עיצוב גינות יפניות
מרץ 5, 2017
תכנון גינות בחמישה שלבים

למרות שאין זו חובה לתכנן מראש את עיצוב הגינה וניתן להתחיל בגידול הצמחייה ללא הכנה מוקדמת, תכנון גינה פרטית חשוב לטיפול העתידי בעיצובה וכן לחישוב ההוצאות הכרוכות בהקמתה. רק לאחר שנקבעים פרמטרים כגון עלויות הקמה והשקעה בתחזוקה ובטיפול השוטף ניתן לבחור את סוגי הצמחייה והאלמנטים הדקורטיביים שמתאימים לסוג הקרקע ולמיקום הגינה.

 

תכנון גינות בחמישה שלבים מומלצים

 שביל לגינה מעוצבת יש לתכנן מראש. הפרמטרים החשובים בתכנון השביל הם יציבות הקרקע עליה מונח השביל, המרחקים בין מדרכי הרגל, ופרמטרים נוספים של נוחות ונוי, ביניהם אופן עיצוב שולי השביל, הוספת מעקה או שילוב תאורה וצמחייה.

התקנת השביל מתחילה בהכנת השכבה היציבה שעליה הוא יונח. לצורך כך יש לבחור באזורים שבהם האדמה יציבה. ההתקנה כוללת מילוי האדמה במצע מהודק מחול או מחצץ, בהתאם למבנה השביל, יציקת תשתית בטון ותחימת שולי השביל. בנוסף, כאשר בונים שביל שאינו משטח אחיד אלא, לדוגמה שביל אבנים, יש לתכנן את המרחק בין האבנים כך שיתאפשר מדרך רגל נוח. יש לוודא כי השביל בנוי באופן שמאפשר ניקוז מים ולתחזק אותו בהתאם לחומרי הגלם ממנו הוכן.

 

בחירת חומרים לבניית שביל גינה

בשלב הראשון

כאשר הקמת גינה פרטית עדיין בשלבי רעיון, ניתן לבדוק מהן האפשרויות לעיצובה וכיצד אפשר לממש אותן בשטח: האם ניתן לעצב גינה עם בריכת מים קטנה? היכן לשתול פרחים חד-עונתיים? היכן למקם צמחי צל? האם מסלעה גדולה מתאימה לפני השטח? באיזו תאורת גינה לבחור?

לעתים פני השטח אינם מאפשרים הקמת מבני גינה, או אינם מתאימים לשתילה של צמחים מסוימים. חשוב לבדוק ששטח הגינה אכן מאפשר לבצע את התכנון הקיים 'על הנייר'. בסופו של דבר, נקבע אופן הקמת הגינה, ובהתאם לכך ניתן להתאים את עיצוב השטח.

 

בשלב השני

בשלב זה יש להתאים את פני השטח לעתים לשנות, ליישר או להוסיף קרקע. לתכנן את שבילי הגישה, לעתים  לגדר אזורים מסוימים. יש לבחור את האזורים המיועדים למתקני הגינה, לתכנן מראש את אופן ההשקייה, 'לחלק' את שטח הגינה בהתאם לאזורי אור וצל ולבחור את סוגי התאורה המתאימים.

 

בשלב השלישי

לאחר התאמת פני השטח בהתאם לתכנון, בוחרים את האלמנטים הדקורטיביים ואת צמחיית הגינה.

 

בשלב הרביעי

לאחר תכנון כל הפרטים בשטח, החל ממיקום המבנים והצמחייה, בחירת האלמנטים לעיצוב הגינה, תכנון מערכת השקייה והתאורה ותכנון אמצעי הגישה, ניתן להתחיל בהכנת פני השטח, כולל שינויים בתוואי הנוף, פינוי הפסולת והעשבייה מהשטח.

 

בשלב החמישי

לאחר הכנת פני השטח, התקנת מתקני הגינה ודישון האדמה ניתן להתחיל בשתילה ובזריעה, בהתאם לעונת השנה.

תכנון גינות – מה חשוב לכלול?

עלויות

גינות פרטיות הן פינות ירוקות ומטופחת, אך לעתים גם יקרות, בעיקר בשל עלויות ההשקייה והחשמל. לכך כמה פתרונות.

יש המעדיפים לתכנן גינה הכוללת מעט צמחייה, אם באמצעות דשא מלאכותי שאינו דורש השקייה, או באמצעות ריצוף שטח הגינה ושתילה באדניות ובכדים.

ניתן לחסוך בעלויות ההשקייה באמצעות מערכת טפטפות עם אפשרות לבקרת השקייה.

ניתן להשתמש בתאורה חסכונית כגון נורות לד.

 

תאורה טבעית אור/צל

ישנם צמחים שדרושות להם שש שעות של שמש ישירה, צמחים המסתפקים בכמה שעות שמש בבוקר ובערב (צל חלקי) וצמחי צל, להם דרושות 2 שעות ופחות של אור שמש.

מקום השמש בשעות היום חשוב לבחירת מקום פינת ישיבה לא מקורה, כגון פרגולה או זולה.

 

התאמת הקרקע

יציבות האדמה – כאשר מתכננים הצבת מתקני גינה חשוב למקם אותם במקום שבו הקרקע יציבה על מנת לא לגרום לשקיעת מבנים ואפילו צמחייה. אם אין אפשרות אחרת, אפשר למקם את המתקנים על יציקות בטון מכוסות בקרקע או להניח יריעות גיאוטכניות המונעות סחף ושקיעת אדמה בשטח ערוגות ומסלעות.

סוג הקרקע – לסוגי צמחים שונים דרושה קרקע שונה להזנתם. שתילת צמחייה באדמה שאינה מתאימה לא תאפשר את התפתחותם המלאה. הפתרונות כוללים דישון האדמה בהתאם לסוג הצמחייה ולעתים אף הוספת  שכבת קרקע.

 

בחירת הצמחייה לעיצוב הגינה

 בחירת מדשאה לגינה

כאשר בוחרים מדשאה לגינה יש להביא בחשבון את העלויות והטיפול בדשא הטבעי. דשא מלאכותי עשוי להתאים לתכנון גינות קטנות וחסכוניות. דשא זה ירוק תמיד ומאפשר חסכון בעלויות מים ובתחזוקה השוטפת. מאחר שעלויות הדשא המלאכותי גבוהות יחסית, דשא טבעי מתאים לשטחי גינות וגנים גדולים. מומלץ לבחור בזן דשא המתאים לסוג הקרקע ולתאורה הטבעית.  

בחירת צמחייה לגינה

גינה קטנה – תכנון המתאים ליצירת נוף בגינה קטנה הוא שתילה של צמחים גבוהים כגון עצים ושיחים בשולי הגינה ושתילת צמחים נמוכים בקידמתה.

גינה גדולה/גן – בשטח גן גדול ניתן לשתול צמחייה בהתאם לתוואי השטח.

השלב המענג ביותר בהקמת גינה פרטית הוא בחירת הצמחייה לשתילה. ניתן לבחור בצמחים ירוקי עד, בשיחים רב-שנתיים ובפרחים חד-שנתיים.