תכנון שבילי גינה במגוון דרכים

מדוע חשוב לתכנן גינה
מדוע חשוב לתכנן גינה
פברואר 26, 2017
תכנון גינה עם בריכת דגים
תכנון גינה עם בריכת דגים
פברואר 26, 2017
תכנון שבילי גינה במגוון דרכים

שבילים מאפשרים מעבר בגינות ללא פגיעה בצמחייה, במדשאה ובגינות הפרחים. שבילי גינה פרקטיים אפשר לתכנן במסלול ישיר שעובר בין הבית לגן, או להוסיף לעיצוב תוואי השטח שבילים ישרים ומפותלים שמטרתם דקורטיבית, העוברים בפינות הגן ומקיפים פינות חמד ושטחים מעוצבים.

 

כיצד בונים שביל גינה?

שביל לגינה מעוצבת יש לתכנן מראש. הפרמטרים החשובים בתכנון השביל הם יציבות הקרקע עליה מונח השביל, המרחקים בין מדרכי הרגל, ופרמטרים נוספים של נוחות ונוי, ביניהם אופן עיצוב שולי השביל, הוספת מעקה או שילוב תאורה וצמחייה.

התקנת השביל מתחילה בהכנת השכבה היציבה שעליה הוא יונח. לצורך כך יש לבחור באזורים שבהם האדמה יציבה. ההתקנה כוללת מילוי האדמה במצע מהודק מחול או מחצץ, בהתאם למבנה השביל, יציקת תשתית בטון ותחימת שולי השביל. בנוסף, כאשר בונים שביל שאינו משטח אחיד אלא, לדוגמה שביל אבנים, יש לתכנן את המרחק בין האבנים כך שיתאפשר מדרך רגל נוח. יש לוודא כי השביל בנוי באופן שמאפשר ניקוז מים ולתחזק אותו בהתאם לחומרי הגלם ממנו הוכן.

 

בחירת חומרים לבניית שביל גינה

שביל הוא חלק מיצירת נוף הגינה וחשוב לבנותו מחומרי גלם שמשתלבים עם עיצוב הסביבה, אם אבנים טבעיות, משטח בטון או דק דקורטיבי. השיקולים בבחירת חומרי הבנייה כוללים את עמידות חומר הגלם ואת התאמתו לסביבה. למשל, שביל דקי עץ הוא אטרקטיבי ביותר, אך ברוב המקרים אינו מתאים למזג האוויר הים תיכוני, שביל בטון יצוק אמנם נוח למעבר אך אינו בעל מראה דקורטיבי במיוחד, ושביל אבנים יכול להתכסות בעשבי בר, תכונה שדווקא עשויה להוות יתרון ביצירת המראה הטבעי של השביל.

 

חומרי גלם לבניית שבילי גינה

שביל ניתן לצפות בכל חומר גלם כמעט, אך ישנם כמה סוגים שבהם מקובל להשתמש לבנייה. חומרי גלם אלה כוללים עץ, אבנים טבעיות ומסותתות, בטון יצוק, חלוקי אבן וגרנוליט, ומשטחים סינטטיים לשבילים המיועדים לפינות משחקים. אפשר לבנות את השביל משילוב של כמה חומרים, או להוסיף למשטח אבני נחל או טוף על מנת ליצור מראה ייחודי ומעוצב.

 

עץ: שבילי עץ הבנויים מעץ טבעי ומדקים שהם לוחות מעובדים ומעוצבים המונחים בצפיפות. יש לבחור בסוג עץ העמיד בפני חום, רטיבות ומזיקים, כאשר האקלים החם והלח של ארצנו מקשה על שמירת חומר הגלם.

בטון יצוק:  את משטח הבטון יוצקים על מצע מהודק הכולל יריעת חיפוי ויתדות ברזל. את הבטון מחליקים, חורצים לאורכו ומצפים בחומר הגנה. התוצאה היא שביל ארוך ואחיד בגוון אפרפר.

בטון מוטבע הוא משטח דקורטיבי בגוונים שונים, שאותו מעצבים בגוונים שונים לפני התמצקותו.

אבני מדרך: אבנים טבעיות הממוקמות באופן אקראי לכאורה. גם אבני מדרך מונחות על משטח יציב, המכוסה בקרקע. התוצאה טבעית להפליא, אך יש לעשב את השביל שעליו משתלטת צמחיית הבר. ניתן ליצור וריאציות שונות המשתלבות בנוף, באמצעות שתילת צמחיה משתרעת בין אבני השביל.

גרנוליט: אבני נחל קטנות שאותן מערבבים בבטון משטחים ומלטשים. התוצאה היא משטח צפוף המורכב מאבנים קטנות בגוונים שונים. ניתן לבחור באבנים לפי צבען ליצירת עיצובי פסיפס וצורות שונות.

 

אלמנטים נוספים לעיצוב שבילים

שבילים חוצים את הגינה אך הם גם יוצרים את נופיה ומהווים חלק מתוואי השטח ומנוף הגינה. את תוואי השביל ניתן להסתיר באמצעות שתילת גדרות נוי, להבליט את מסלולו על ידי עיצוב שורות פרחים לאורכו ולחפות את שולי השביל בחצץ או בחלוקי אבן המאפשרים חיסכון במים.

שביל גינה אפשר לעצב באופן ייחודי על ידי הוספת מגוון אביזרי גינה פרקטיים, כגון מעקות אחיזה נוחים ומעוצבים מחומרי גלם שונים. להוסיף ספסלי ישיבה מאבן או מעץ, ותאורה מסוגים שונים, כגון פנסים שקועים או עמודי תאורה לאורך השביל.